Bardzo minimalistyczny przepis na ORKISZOWIANKĘ – na 4 osobową rodzinkę:
Składniki do gotowania:
1L WODY (najlepiej źródlanej, ze studni, ewentualnie przefiltrowanej kranówki;)
10 łyżek ORKISZU różnej grubości i struktury (przy pierwszych eksperymentach wystarczy sam grysik pełnoziarnisty, albo pół na pół z drobnymi płatkami orkiszowymi – zwłaszcza, że czas gotowania jest wtedy minimalny – 5-7 minut;)
1 JABŁKO pokrojone w „kostkę”
1 łyżka MĄKI KASZTANOWEJ lub PŁATKÓW KASZTANOWYCH
Orkiszowe składniki wrzucamy do wrzątku (ewentualnie do zimnej wody i doprowadzamy do wrzątku – jak komu wygodniej i szybciej;). W tym czasie obieramy i kroimy jabłko 😉…co jakiś czas mieszając gotujący się orkisz (żeby nie przywarł do garnka;). Pokrojone jabłko dzieli los orkiszu. Ostatnia rzecz to rozmieszanie mąki kasztanowej w filiżance z niewielką ilością zimnej wody i wlanie do garnka jednocześnie mieszając. Szybszą alternatywą będzie zastosowanie płatków kasztanowych, które można wsypać bezpośrednio do garnka. Od tej pory około 3 minuty bulgotania i gotowe. 😃
P.s. Jak dla kogoś jest to mimo wszystko zbyt czasochłonna propozycja na śniadanie – to może jabłko uprażyć poprzedniego dnia, ewentualnie zastąpić suszonym. U nas ostatnio króluje świeżo prażone, we własnym sosie, jabłko… albo dwa 🙂 Dla urozmaicenia można dorzucić pod koniec gotowania np. rodzynki, pokrojone suszone morele, figi; porzeczki, wiśnie.. a latem świeże owoce, najlepiej krajowe (z wyłączeniem truskawek, brzoskwiń i śliwek – które św. Hildegarda zalicza do trucizn kuchennych!!!) Owoce egzotyczne natomiast, takie jak banany, kiwi czy inne cytrusy 😉 niech goszczą na Waszych stołach baaaardzo okazjonalnie!
Składniki do użycia i zamieszania bezpośrednio na talerzu:
CYNAMON
BERTRAM (dorośli 1/3 łyżeczki, dzieci odpowiednio mniej – szczypta)
GALGANT (dorośli j.w., wyjątkiem są kobiety w ciąży – stosujemy wówczas minimalną ilość, albo pomijamy, podobnie dzieci bez wskazań zdrowotnych)
MIÓD opcjonalnie
MIGDAŁY (całe/płatki/kostka/sproszkowane; prażone/sparzone)
SUSZONA MORWA
(ewentualnie inne suszone czy też drobne świeże owoce, które lepiej smakują bez gotowania;)
Ilość składników podstawowych łatwa do zapamiętania. Brak soli w przepisie nie jest kwestią przypadku 😉 Gęstość orkiszowianki (wielkość łyżek;) wg uznania. My preferujemy gęstość budyniową 😋 Smacznego❣😊